Strona główna Blog

Jaki parkiet do salonu?

Dodano: 16.08.2023 20:43

Budując dom lub wykańczając mieszkanie zastanawiamy się co położyć na podłodze w salonie, a więc w pomieszczeniu, które jest  najbardziej obciążone i w którym spędzamy najwięcej czasu oraz przyjmujemy w nim gości.

Jeżeli już wybraliśmy podłogę drewnianą do salonu to teraz pozostała nam decyzja co do gatunku drewna, gabarytów oraz wykończenia, to znaczy czy podłoga  ma być olejowana czy też lakierowana.

Salon w każdym domu to pomieszczenie gdzie przyjmujemy gości, a to oznacza że podłoga tam będzie narażona na różnego rodzaju  mechaniczne obciążenia. Dlatego też parkiet lub deski w salonie powinny być stosunkowo twarde.

Gatunki drewna które charakteryzują się największą twardością to:

  • ipe
  • jatoba
  • doussie
  • merbau
  • dąb
Dąb deska

Aktualnie dąb jest najczęściej wybieranym drewnem wśród gatunków używanych na podłogi. Mimo że nie jest najtwardszym gatunkiem. Twardszy i bardziej stabilny jest na przykład merbau, który jeszcze 10 lat temu królował w podłogach.

Podłoga dębowa zyskała na popularności ponieważ pasuje do każdego wnętrza. Zarówno do wnętrz supernowoczesnych, jak i do wnętrz w starym stylu.

Podłogę olejować czy lakierować?

Jeszcze pięć 10 lat temu większość sprzedawanych w Polsce podłóg były to podłogi lakierowane. Natomiast w ostatnich latach w Polsce i w całej Europie Zachodniej zaczynają dominować podłogi olejowane lub olejowoskowane.

Jest to trend ku naturze. Podłoga olejowana wygląda bardziej naturalnie pory w niej są pootwierane, to znaczy wymiana wilgotności między drewnem a powietrzem zachodzi znacznie szybciej niż w podłodze lakierowanej. Poza tym przypadku uszkodzenia miejscowego na warstwie oleju istnieje możliwość naprawy częściowej podłogi.

W przypadku podłóg lakierowanych zaletą jest lepsza ochrona drewna przed uszkodzeniami. Natomiast jeżeli już dojdzie do uszkodzenia lakieru, to w zasadzie możliwość jego renowacji polega na szlifowaniu i lakierowaniu całej powierzchni.

Inne wpisy na Blogu

Deski podłogowe dębowe producent

Wielu naszych klientów pyta się o producenta desek podłogowych dębowych. To znaczy jakich producentów desek mamy w swojej ofercie?

Jaki parkiet do salonu?

Budując dom lub wykańczając mieszkanie zastanawiamy się co położyć na podłodze w salonie, a więc w pomieszczeniu, które jest  najbardziej obciążone i w którym spędzamy najwięcej czasu oraz przyjmujemy w nim gości.

Udostępnij wpis

Szybka wycena

    Wyślij wiadomość