Strona główna Blog

Wpływ wilgotności powietrza i temperatury na wilgotność drewna i jego „pracę”

Dodano: 09.01.2024 10:03

Podłogi drewniane są jednym z najbardziej naturalnych materiałów wykańczających. Charakteryzują się naturalnym pięknym wyglądem, ciepłem w dotyku, mogą być łatwo poddane recyclingowi. Drzewo odrasta, a to oznacza, że surowiec używany do produkcji parkietów jest „odnawialny”.Jako surowiec naturalny drewno pochłania i oddaj wilgoć z otoczenia (powietrza, posadzki).Producenci produkując podłogi drewniane dążą do wilgotności drewna na poziomie ok. 9%.

O takiej wilgotności drewno jest dostarczane do domów klientów.

Dlaczego akurat 9% ?

Wynika to z tzw. równowagi higroskopijnej: wilgotność powietrza/temperatura powietrza/wilgotność drewna. Jest to wilgotność, jaką drewno osiągnie w dłuższym czasie przy temperaturze powietrza ok. 20°C i wilgotności powietrza ok. 55%. A takie warunki najczęściej panują w naszym klimacie.

Oznacza to, że przez większą część roku podłoga drewniana będzie miała w naszym klimacie wilgotność ok. 9% i będzie „leżeć stabilnie”.

Są jednak okresy krytyczne dla podłogi, na które warto zwrócić uwagę.

Pierwszym z nich jest zima i sezon grzewczy. Gdy przychodzą mrozy podkręcamy ogrzewanie. Temperatura rośnie, zarazem spada wilgotność powietrza do 20-40%. Oznacza to, że wilgotność drewna spada do krytycznych 6% lub niżej.

Gdy wilgotność podłogi drewnianej spada, drewno kurczy się, dochodzi do naprężeń, powstają szczeliny, może dojść do „łódkowania” tj. podnoszenia się krawędzi lub pęknięć.

Jest to proces naturalny, na który ma wpływ tylko użytkownik sterując temperaturą i wilgotnością powietrza.

Drugim krytycznym momentem jest wilgotne lato lub jesień. Wówczas wilgotność potrafi wzrosnąć do 80-90%. Podłoga drewniana „rośnie w wymiarach, pęcznieje”. Krawędzie mogą się podnosić.

W ekstremalnym przypadku może dojść do odklejenia się podłogi od podłoża.

Co może zrobić użytkownik, aby nie dochodziło do nadmiernej pracy drewna?

Zimą dobrze jest nie przekraczać temperatury 22 stopni, kontrolować wilgotność powietrza i przy spadku poniżej 40% pomyśleć trzeba o zakupie nawilżaczy powietrza.

Jakie podłogi drewniane są bardziej podatne na zniekształcenie i inne wady przy złych warunkach klimatycznych?

Najbardziej podatne są podłogi z litego drewna oraz wielkogabarytowe (np. o szerokościach powyżej 20cm). Mniejsze ryzyko pęknięć jest też w przypadku podłóg wysoko  selekcjonowanych z małą ilością małych sęków lub bezsęcznych.

POJĘCIA

Co to jest równowaga higroskopijna drewna?

Wilgotność drewna będzie stale dopasowywać się do warunków panujących w otoczeniu, tj. do wilgotności i temperatury powietrza.

Generalna zasada: im większa wilgotność powietrza tym większa drewna, i odwrotnie im mniejsza wilgotność powietrza tym mniejsza wilgotność drewna.

Związek pomiędzy tymi czynnikami pokazuje poniższa tabelka.

Co to jest praca drewna?

Jest to reakcja drewna na zmieniającą się wilgotność. Zwiększanie lub zmniejszanie swoich wymiarów, deformacja, pęknięcia, itp.

Inne wpisy na Blogu

Ile kosztują podłogi drewniane?

Ceny podłóg drewnianych, parkietów i desek

Jaki parkiet na ogrzewanie podłogowe

Wielu naszych klientów pyta się czy można położyć podłogę drewnianą na ogrzewaniu podłogowym.  Pytanie to pojawia się w aspekcie właściwości drewna, że jest ono izolatorem a nie przewodnikiem ciepła.

Udostępnij wpis

Szybka wycena

    Wyślij wiadomość